30 грудень 2016

Щорічно економіка України недоотримує $ 3,3 млрд через дії мораторію на продаж земель сільгосппризначення

Щорічно економіка України недоотримує $ 3,3 млрд від дії мораторію на продаж земель сільгосппризначення, повідомив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк.
“Через мораторій ми недоотримуємо щорічно $ 3,3 млрд, або $ 43 млрд в загальному з 2004 року”, – сказав він в ході парламентських слухань про ринок земель сільгосппризначення.
За його словами, мораторій на продаж земель подовжувався вже вісім разів, на сьогоднішній день 52% всіх сільськогосподарських земель передано в оренду.
“Мораторій привів до вирощування культур з найпростішим циклом виробництва. Це зернові, соняшник і кормові культури. Площі під багаторічними насадженнями скоротилися настільки, що Держстат навіть припинив надавати дані на цю тему”, – заявив перший заступник міністра.
В результаті в селах продовжує зростати безробіття, а дослідження земельних відносин в Україні Світовим банком показують, що середня ставка орендної плати за 1 га становить 850 грн.
“У селі повинен з’явитися середній клас, який повинен створити робочі місця. У цьому аспекті скасування мораторію може стати тим інструментом, який допоможе створити цей середній клас”, – вважаємо М.Мартинюк.
Мінагропрод вважає за необхідне при відкритті ринку землі обмежити її концентрацію в одні руки.
Представник міністерства привів в приклад Румунію, де дозволена концентрація в одні руки 200 га, Литву і Польщу – 200 га, Данію – 30 га.
“Основний ризик запуску ринку – це швидка концентрація землі, обезземелення селян, ускладнення тих процесів в селі, які ми маємо зараз, але немає жодного ризику, який не можна нівелювати і запобігти”, – вважає перший заступник міністра.
За його словами, метою земельної реформи є надання селянам можливості реалізувати своє право продати земельні ділянки.
М.Мартинок заявив, що сьогодні 27 млн га української землі вже перебуває у приватній власності і обробляються, але власники не мають можливості повноцінно розпоряджатися нею.
Як повідомлялося, український парламент продовжив дію мораторію на продаж земель сільгосппризначення до 2018 року.