10 лютий 2017

Що дасть асоціація з ЄС для ринку сільгосптехніки?

Договір про асоціацію з ЄС, безумовно, значна подія для українських виробників техніки. А про те, як змінитися ринок закордонної техніки в Україні – Галицьке Земельне Агентство дізнавалося у імпортерів і дилерів.

Відразу відзначимо, не всі імпортери і дилери змогли однозначно прокоментувати вплив договору про асоціацію з ЄС на ринок зарубіжної техніки в Україні – багато зайняли вичікувальну позицію. Це й не дивно: нестабільність законодавства, лобіювання інтересів олігархічних кланів і інші подібні «подарунки», що переслідували України практично весь час її існування, змушують іноземних виробників дуже обережно прогнозувати майбутнє.

Проте, процеси, що проходять у політичному житті країни останнім часом, викликають оптимізм і вселяють надію в стабілізацію економіки і перспективи ведення в країні цивілізованого, європейського, бізнесу.

Як розповів В’ячеслав Семеняк, заступник генерального директора «ЛЕМКЕН-Україна», договір про асоціацію з ЄС практично нічого не змінить в області імпорту техніки. Більш того, при стабільності курсу гривні та мит на імпорт, ціни на імпортну техніку також збережуться на наявному рівні, незалежно від підписання угоди.

З цим згоден і Олександр Суханов, керівник відділу маркетингу CNH в Україні та Молдові. За його словами, на сьогоднішній день в Україні – найнижчі ціни на сільгосптехніку в усьому європейському регіоні. Тому очікувати зменшення цін поки не доводиться.

“В Україні і так найнижчі ціни в Європі на с / г техніку”

Проте, зниження вартості імпортної сільгосптехніки в Україні можливо, але з причин, напрямуюне пов’язаним з асоціацією. Цьому сприятимуть створення умов для збирання техніки в Україні, спрощення процедури переміщення товарів через кордон, введення компенсацій вартості техніки або кредитних ставок.

На думку В’ячеслава Семеняка, більш значущим чинником для ринку сільгосптехніки в Україні, тобто не асоціація з ЄС, а внутрішні процеси в країні: стабілізація ситуації на сході України і подальша за цим стабілізація економіки. Договір же більше відіб’ється на вітчизняних виробниках (і економіці в цілому): виробники отримають можливість збільшити експорт. Більш того, ціни на вітчизняну техніку можуть навіть трохи знизяться – це може бути зроблено для завоювання нових ринків.

“Українська сільгосптехніка може знайти покупців в ЄС”

В першу чергу досягнення довгострокової стабільності (як політичної, так і економічної), і, в другу, адаптація законодавства до ЄС, послужать тому, що в економіці України будуть зацікавлені зарубіжні інвестори.

Адже крім адаптації законів, потрібно ще й виконання цього законодавства, тобто – Стабільних «правил гри». І саме це дуже позитивно позначиться як на ринку України в цілому, так і на сегменті сільгосптехніки.

Україна третій в світі експортер зерна. Інтерес до неї неминучий
Як зазначає Вадим Андрущак, директор ТОВ «Пьотінгер Україна», в коментарі кореспонденту, асоціація з ЄС дасть можливість, в першу чергу, навести порядок на макроекономічному рівні: усунути корупцію, запустити ефективне державне управління, провести заходи з дерегуляції бізнесу. А без додаткових інвестицій у виробництво сільгосптехніки, ситуація на ринку в середньостроковій перспективі навряд чи зміниться.

“Чекати швидких змін на ринку немає підстав”

При цьому потенціал до збільшення рентабельності українського аграрного виробництва криється не в зменшенні вартості техніки (в собівартості продукції витрати, пов’язані з амортизацією техніки, відносно невеликі), аіменно в макроекономічній площині. Це здешевлення кредитних ставок, прискорення прийняття рішень в судновий системі, спрощення процедури отримання застав (що, в свою чергу, позитивно позначиться на вартості кредитів).

“Асоціація з ЄС дасть можливість знизити ставки за кредитами. І це навіть важливіше, ніж початкова ціна на с / г техніку.”

Як зазначає Галицьке Земельне Агентство , і виробники зарубіжної сільгосптехніки поки вибрали вичікувальну позицію, але з оптимізмом дивляться і на питання створення спільних підприємств в Україні. Як повідомив Олександр Суханов, CNH потенційно готова до інвестицій і створення спільних підприємств в Україні, але поки «тримає паузу» через ситуації, що склалася.

На думку Вадима Андрущак, враховуючи потужний аграрний потенціал країни (а без сучасних технологій він не може бути повністю реалізований), спільні підприємства з виробництва сільгосптехніки обов’язково появятся.Но для їх появи потрібні всі ті ж кроки щодо стабілізації: зменшення політичних і економічних ризиків, гарантії права власності для іноземних інвесторів, адекватна політика Кабміну України щодо захисту внутрішнього ринку. Якщо держава буде вдалим метою створити такі умови, щоб додану вартість від виробництва техніки залишалася на території України – такі проекти будуть задовольняти всі три сторони: і українських аграріїв, і українська держава, і іноземного інвестора.

Що в підсумку?

Отже, на думку імпортерів і дилерів зарубіжної сільгосптехніки, в зв’язку з договором про асоціацію з ЄС, швидких глобальних змін на ринку України не очікується. У той же час вітчизняні виробники техніки – отримують більше можливостей для торгівлі на ринках ЄС.

Договір про асоціацію буде грати «стабілізуючу» роль, яка в кінцевому підсумку позитивно позначиться як на економіці країни в цілому, так і на ринку сільгосптехніки. Україні належить вжити заходів щодо стабілізації економіки (яка необхідна країні навіть без будь-яких асоціацій), адаптації законодавства до європейського (і, головне, – до дотримання такого законодавства). В результаті це призведе до зацікавленості в інвестиціях в Україну. З огляду на потужний аграрний потенціал країни, спільні підприємства, що виробляють сільгосптехніку, будуть цікаві і українським аграріям, і державі, і іноземним інвесторам.